Grade R Transport Lesson Plan: Life Skills

Lesplan Titel:

Graad R Lewensvaardighede Lesplan: Vervoermiddels

Benodigde Materiaal:

  • Prente van verskillende vervoermiddels (motors, fietse, bote, vliegtuie, treine)
  • Groot vel papier en merkers vir die ondersoek van idees
  • Kleurkryte en papier vir tekenaktiwiteite
  • Klanklêer met verskillende vervoerklanke (opsioneel)
  • Vervoer speelgoedmodelle (motors, treine, bote, ens.)

Leerdoelwitte:

  • Identifiseer verskillende tipes vervoermiddels.
  • Verstaan die basiese funksie van elke vervoermiddel.
  • Herken vervoerklanke.
  • Toon bereidwilligheid om in groepe te werk.

Woordeskat:

  • Motor: ‘n Voertuig met vier wiele wat op paaie ry.
  • Fiets: ‘n Tweewielvoertuig wat met pedale aangedryf word.
  • Boot: ‘n Voertuig wat op water ry.
  • Vliegtuig: ‘n Voertuig wat deur die lug vlieg.
  • Trein: ‘n Voertuig wat op spore ry en baie passasiers en goedere kan dra.

Vorige Leer:

Kinders het reeds geleer oor die verskillende rolspeelareas en die basiese konsepte van samewerking en deel.

Verwagtede Uitdagings en Oplossings:

  • Uitdaging: Sommige kinders mag sukkel om die verskillende vervoermiddels te herken.
  • Oplossing: Gebruik prente en speelgoedmodelle ter visualisering.
  • Uitdaging: Kinders kan sukkel om in groepe te werk.
  • Oplossing: Stel klein groepies saam en gee duidelike instruksies vir hul take.

Beginaktiwiteite (4 minute):

  1. Inleiding: Verwelkom die kinders en verduidelik dat hulle vandag gaan leer oor verskillende maniere van vervoer.
  2. Aktivering van Vorige Kennis: Vra die kinders om te sê hoe hulle skool toe gekom het, en stel hul bloot aan prente van verskillende vervoermiddels.

Middelaktiwiteite (32 minute):

  1. Direkte Onderrig (10 minute):
  2. Skep ‘n plakkaat saam met die kinders deur prente van vervoermiddels op te plak en die woorde by te voeg.
  3. Verduidelik kortliks wat elke vervoermiddel doen, bv., “Die vliegtuig vlieg in die lug.”

  4. Geleide Praktyk (10 minute):

  5. Speel ‘n klanklêer met verskillende vervoerklanke en laat die kinders raai watter vervoermiddel hulle hoor.
  6. Sit speelgoedmodelle op tafels en laat die kinders die name van hierdie voertuie sê.

  7. Onafhanklike Praktyk (12 minute):

  8. Laat die kinders hul gunsteling vervoermiddel teken en kleur.
  9. Vra hulle om hul tekeninge aan die klas te wys en te sê wat dit is en hoe dit werk.

Eindaktiwiteite (4 minute):

  1. Opsomming: Vra ‘n paar kinders om te vertel wat hulle oor verskillende vervoermiddels geleer het.
  2. Afsluiting: Bedank die kinders vir hul deelname en sê vir hulle hulle gaan volgende keer iets nuuts leer.

Assessering en Begripstoetsing:

  • Waarneming: Kyk hoe kinders reageer op die vervoermiddelklanke.
  • Toetsing: Beoordeel kinders se tekeninge en hul verbale beskrywings van die vervoermiddels.

Differensiasiestrategieë vir Diverse Leerders:

  • Vir Swakker Leerders: Gee ekstra visuele hulp en individueel aandag.
  • Vir Gevorderde Leerders: Vra hulle om meer besonderhede oor die vervoermiddels te gee, soos hoeveel passasiers dit kan dra.

Onderrignotas:

  • Maak seker dat alle prente en speelgoedmodelle veilig en kindervriendelik is.
  • Sluit alle leerders in deur eenvoudige taal te gebruik en visuele hulpmiddels aan te bied.
  • Kies vervoermiddels wat relevant is tot die kinders se lewens en gemeenskap.