Graad 3 Lesplan: My Liggaam

Materiale Benodig:

  • Kleiner witteborde en merkers
  • Prentjies van die menslike liggaam (plakkate of aanlyn beelde)
  • Werkkaarte met prente en naam van liggaamsdele
  • Kleur potlode of kryte
  • Woordmure of flitskaarte met liggaamsdele se name

Leerdoelwitte:

  • Begrip van die basiese dele van die mense liggaam en hul funksies.
  • Die vermoë om ten minste vyf liggaamsdele te benoem en korrek uit te wys.
  • Bewustheid van die belangrikheid van elke liggaamsdeel.

Woordeskat:

  1. Kop – Die deel van jou liggaam waar jou brein en gesig is.
  2. Skouer – Die deel van jou liggaam tussen jou nek en jou arm.
  3. Arm – Die deel van jou liggaam wat van jou skouer tot jou hand strek.
  4. Been – Die deel van jou liggaam wat jou help om te loop.
  5. Voet – Die deel van jou liggaam onderaan jou been waarmee jy staan en stap.

Vorige Leer:

  • Studente het basiese kennis van hul eie liggaam van vorige graadjare.
  • Hul het verskillende liggaamsdele informeeel leer ken deur daaglikse interaksies.

Geantisipeerde Uitdagings en Oplossings:

  • Studente sukkel dalk om die liggamdeele te benoem: Gebruik prentjies en flitskaarte as visuele hulpmiddels.
  • Party studente sukkel om in Engels te verstaan: Bied verduidelikings en instruksies in verskeie tale (Engels en Afrikaans).

Begin Aktiwiteite (4 minute):

  1. Inleiding tot die Les: Groet die klas en verduidelik die doel van die les oor liggaamsdele.
  2. Aktiveer Vorige Kennis: Vra studente om tweetjies te vorm en vertel mekaar die name van liggaamsdele wat hulle al ken.
  3. Bekendstelling van Doelwitte: Deel die leerdoelwitte duidelik deur dit op ‘n plakkaat of witbord te skryf.

Middel Aktiwiteite (32 minute):

  1. Direkte Onderrig (10 minute):
  2. Gebruik ‘n groot prent van die menslike liggaam en wys die belangrikste liggaamsdele uit (kop, skouer, arm, been, voet).
  3. Hanteer elke liggaamsdeel afsonderlik en verduidelik die basiese funksie daarvan.
  4. Geleide Praktyk (10 minute):
  5. Gee elke student ‘n werkkaart met ‘n prent van die menslike liggaam en vra hulle om die liggaamsdele wat reeds aangetoon is, in te kleur.
  6. Gebruik flitskaarte met die name van liggaamsdele en vra studente om die korrekte liggaamsdeel aan te dui.
  7. Onafhanklike Praktyk (12 minute):
  8. Laat elke student ‘n prent van ‘n menslike liggaam teken en die liggaamsdele benoem.
  9. Loop rond en help studente wat sukkel of vra hulp benodig.

Eind Aktiwiteite (4 minute):

  1. Samevatting: Herhaal vinnig die belangrikste liggaamsdele en hul funksies.
  2. Uitgangskaartjie: Vra studente om een liggaamsdeel wat hulle geleer het, op ‘n stuk papier te teken en te benoem voordat hulle die klas verlaat.

Assessering en Kontrole vir Begrip:

  • Onafhanklike Praktyk: Hersiening van studente se tekens en benaming van liggaamsdele.
  • Uitgangskaartjie: Opsomming van studente se begrip van die les se kernkonsepte.

Differensiëringstrategieë vir Diverse Leerders:

  • Vir Struggling Leerders: Bied ekstra visuele hulpmiddels en een-op-een ondersteuning.
  • Vir Gevorderde Leerders: Laat hulle liggaamsfunksies uitgebreid beskryf en verdere komplekse benaming of funksioneel verbande ontdek.

Onderwys Notas:

  • Oplettendheid: Respekteer studente wat ongemaklik kan wees om oor sekere liggaamsdele te praat.
  • Toeganklikheid: Maak seker dat visuele hulpmiddels duidelik sigbaar is vir alle studente, insluitend dié met gesiggestremdhede.
  • Interaktiewe Leer: Betrek studente deur interaktiewe en gesamentlike leerprosesse te gebruik om begrip te versterk.