Graad 4 Afrikaans Huistaal Lesplan: Praat oor ‘n storie wat onafhanklik gelees is

Lesplan Titel:

Graad 4 Afrikaans Huistaal Lesplan: Praat oor ‘n storie wat onafhanklik gelees is

Benodigde Materiaal:

  • Skoolhandboek of leesboek
  • Voorafgedrukte werkvelle vir woordeskat en vrae
  • Plakkate of witbord met merkers
  • Skryfbehoeftes (penne, potlode, uitveërs)
  • Toestel met klankvermoë om ‘n kort video of klankopname te speel (opsioneel)

Leerdoelstellings:

Teen die einde van hierdie les behoort leerders in staat te wees om:
1. Hul gunstelingdeel van die storie te verduidelik.
2. Die hoofkarakters en die hoofgebeure in die storie te identifiseer.
3. Te verduidelik wat hulle van die storie geleer het.
4. Hulle mening oor die storie te gee en dit met redes te staaf.

Woordeskat:

  1. Protagonis – Die hoofkarakter in ‘n storie.
  2. Tema – Die hoofidee of onderwysing in ‘n storie.
  3. Plot – Die volgorde van gebeure in ‘n storie.
  4. Karakterontwikkeling – Hoe ‘n karakter verander gedurende die storie.
  5. Uiteensetting – ‘n Kort opsomming van die storie.

Vorige Leer:

Leerders het stories in groepverband gelees en bespreek, en aktiwiteite gedoen om hul begrip en analisevaardighede te ontwikkel.

Verwagte Uitdagings en Oplossings:

  1. Uitdaging: Sommige leerders mag sukkel om hul opinies mondelings te verwoord.
    Oplossing: Moedig hulle aan om eers hul gedagtes op papier neer te skryf voor hulle praat.
  2. Uitdaging: Sommige leerders mag nie die hoofgebeure akkuraat onthou nie.
    Oplossing: Gebruik visuele hulpmiddels soos plakkate of ‘n storiebord om hulle geheue te verfris.

Begin Aktiwiteite (5 minute):

  • Begin met ‘n kort hersiening van vorige leeslesse en vra leerders om ‘n paar van hul gunsteling boeke te noem.
  • Stel die doel van die les voor en verduidelik dat hulle gaan praat oor ‘n storie wat hulle onafhanklik gelees het.

Middel Aktiwiteite (30 minute):

  1. Inleiding (5 minute):
  2. Vra leerders om die titel van die storie wat hulle gelees het, hardop te sê. Skryf die titels op die witbord.
  3. Groepbespreking (10 minute):
  4. Verdeel leerders in groepe van vier tot vyf.
  5. In elke groep moet elk ‘n opsomming van hul storie gee (1 minuut per leerder).
  6. Leerdervoorstellings (15 minute):
  7. Laat elke leerder aan die klas hul storie vertel en die volgende vrae beantwoord:
    • Wie is die protagonis van die storie?
    • Wat is die tema van die storie?
    • Wat het hulle van die storie geleer?
    • Wat was hul gunstelingdeel en hoekom?
  8. Skryf enkele sleutelwoorde van hul antwoorde op die witbord vir visuele ondersteuning.

Eind Aktiwiteite (5 minute):

  • Vra leerders om ‘n gietkaart in hul werkvelle in te vul wat oor die hoofkarakters, tema, plot, en hul opinie van die storie gaan.
  • Verskaf vyf minute vir skriftelike refleksie.

Assessering en Begripskontrole:

  • Mondelinge voorstellings (middels van leerderbetrokkenheid).
  • Invul van die gietkaart as vorm van formele assessering.

Differensiasiestrategieë:

  • Vir visuele leerders: Gebruik prente en plaknote op die witbord om hulle konsentrasie en begrip te ondersteun.
  • Vir ouditiewe leerders: Laat hulle hul voorstellings opneem en dit later weer luister.
  • Vir leerders met leeruitdagings: Bied ekstra tyd en eenvoudige instruksies aan.

Onderwysnotes:

  • Verseker dat elke leerder ‘n kans kry om te praat en onderbreek indien nodig om almal betrokke te hou.
  • Beloon aktiewe deelname met aansporings soos stickers of lof.
  • Gebruik klankopnames of kort video’s om leerders se begrip van storie-analise te verbeter.

Net altyd to ensure that the lesson is inclusive and accessible to all learners, especially those with disabilities.