Lesplan Titel:
Graad 6 Afrikaans Huistaal Lesplan: Wonings vir ons of vir konings?
Benodigde Materiaal:
- Handboeke: “Afrikaans sonder grense” Graad 6
- Werkkaarte / Vraestelle
- Skryfbehoeftes (papers, penne, potlode)
- Witskrif of Slimbord en Projektor
- Prente van verskillende tipes wonings (huis, kasteel, shack, meenthuis)
- Toegang tot rekenaars of tablette vir navorsing (indien beskikbaar)
Leerdoelwitte:
Teen die einde van die les, behoort leerders in staat te wees om:
1. Die verskille tussen gewone wonings en koninklike wonings te identifiseer en te beskryf.
2. Taalbegrippe wat verband hou met wonings en konings te verstaan en korrek te gebruik.
3. Hul eie interpretasie en standpunte oor verskillende tipes wonings helder te verwoord.
4. ‘n Eenvoudige skryfopdrag oor hul eie huis of ‘n drome huis te voltooi.
Woordeskat:
- Woning – ‘n Plek waar iemand woon of bly.
- Kasteel – ‘n Groot en imposante bouwerk waar konings en edelmanne sou woon.
- Paleys – ‘n Groot en ryk versierde huis, dikwels die woning van ‘n koning of koningin.
- Koshuis – ‘n Gebou waar baie mense kan bly, soos studente of werkers.
- Plaas – ‘n Groot stuk grond met ‘n huis, gewoonlik gebruik vir landbou.
Vorige Leerinhoud:
Leerders het in die vorige lesse oor basiese uitlegte en kenmerke van verskillende tipes wonings geleer, sowel as basiese geskiedenis van waar sommige van hierdie wonings voorkom.
Verwagte Uitdagings en Oplossings:
- Uitdaging: Sommige leerders mag dalk nie die verskille tussen die tipes wonings verstaan nie.
- Oplossing: Gebruik visuele hulpmiddels soos prente en diagramme om hierdie konsepte te verduidelik.
- Uitdaging: Moeilikheid om termina adjunkie da geluks voo her begrip van newgene woordeskat.
- Oplossing: Herhaal die sleutelterme en gebruik hulle in verskeie sinne om begrip te versterk.
- Uitdaging: Leerders het dalk nie toegang tot huisrekenaars nie.
- Oplossing: Bied alternatiewe papiergebaseerde take aan vir navorsing.
Aanvangsaktiwiteite (4 minute):
- Inleiding tot Leerdoelwitte: Verduidelik aan die leerders wat hulle in hierdie les gaan leer en bereik.
- Aktivering van Vorige Kennis: Vra of hulle kan onthou watse tipe wonings ons in die laaste les bespreek het.
Middelaktiwiteite (32 minute):
- Direkte Instruksie (12 minute):
- Verduidelik die verskillende tipes wonings en die mense wat daarin woon.
- Gebruik prente van voorbeelde soos ‘n modderhuis, woonstel, kasteel, en meenthuis.
- Geraamde Praktyk (10 minute):
- Werk in groepe om ‘n mindmap te maak van die verskillende tipes wonings en hul eienskappe.
- Selfstandige Praktyk (10 minute):
- Leerders skryf ‘n kort beskrywing van hul eie huis of beskryf ‘n droomhuis. Hulle voeg by besonderhede soos die grootte, tipes kamers, en wie daar woon.
Afsluitingsaktiwiteite (4 minute):
- Opsomming en Herroeping: Herhaal die belangrikste punte van die les. Laat ‘n paar leerders hul beskrywings van hul droomhuis met die klas deel.
- Afsluiting: Gee ‘n kort vasvra of ‘n vinnige spel om die nuwe woordeskat te toets.
Assessering en Begripskontrole:
- Werkkaarte: Leerders voltooi werkkaarte tydens die selfstandige praktyk.
- Groepwerk: Oplewing van ‘n mindmap om deelname en samewerking te meet.
- Kort Skryfstuk: Beoordeel leerders se beskrywings van hul eie of hul droomhuis vir begrip van woordeskat en konsepte.
Differensiëringsstrategieë vir Diverse Leerders:
- Hulpmiddele vir Ondersteuning: Visuele hulpmiddels soos prente, flashcards, en diagramme vir leerders wat sukkel met teks.
- Uitdagings vir Gevorderde Leerders: Laat gevorderde leerders ‘n meer gedetailleerde samestelling oor ‘n historiese woning soos ‘n kasteel of paleys skryf.
- Taalondersteuning: Bied woordeboeke en visuele woordeskatlisten aan vir leerders wat sukkel met nuwe woorde.
Onderrignotas:
- Fokus daarop om entoesiasme te kweek vir die onderwerp deur leerders aan te spoor om hul eie ervarings en drome te deel.
- Gebruik interaktiewe digitale hulpmiddels indien moontlik om die leerervaring te verbeter.
- Verseker dat alle leerders verbale en visuele ondersteuning ontvang om te verseker dat hulle die doelwitte van die les bereik.