Lesplan Titel:
Graad 2 Lewensvaardighede Lesplan: Weer
Materiaal Benodig:
– Plakkaat met verskillende weerstoestande
– Illustrasies of prente van weerpatrone (sonnig, reënerig, winderig, bewolk)
– Witbord en merkers
– Werkkaart met eenvoudige vrae oor weer
– Kleurpotlode of krale
– Skêr en gom
Leerdoelwitte:
– Die leerders moet in staat wees om verskillende weerstoestande te identifiseer en te benoem.
– Die leerders moet verstaan hoe weer ons daaglikse lewe beïnvloed.
– Die leerders moet ‘n eenvoudige weerkaart kan lees en iets oor die weer kan vertel.
Woordeskat:
1. Weer – Die toestand van die atmosfeer op ʼn spesifieke tyd en plek.
2. Sonnig – Wanneer die son skyn en daar geen of min wolke is.
3. Reënerig – Wanneer reënwolke in die lug is en water uit die lug val.
4. Winderig – Wanneer die lug vinnig beweeg en dit waai.
5. Bewolk – Wanneer die lug vol wolke is en die son nie gesien kan word nie.
Vorige Leer:
Die leerders het opgedoen kennis oor die verskillende seisoene van die jaar en hoe elke seisoen uniek is. Hulle het ook basiese weerstoestande se name geleer.
Verwagte Uitdagings en Oplossings:
– Sommige leerders mag sukkel om die verskillende weerstoestande te onthou. Gebruik visuele hulpmiddels en handbewegings om begrip te verbeter.
– Gedurende groeppogings mag sommige leerders passief wees. Betrek elkeen deur vrae regstreeks aan hulle te stel om deelname aan te moedig.
Beginaktiwiteite (4 minute)
- Inleiding tot die les: Verwelkom die leerders en verduidelik die doelwitte van die les.
- Aktiveer Vorige Kennis: Vra die leerders om die weer buite te beskryf. Watter tipe weer is dit vandag (sonnig, reënerig, winderig, bewolk)?
Middelaktiwiteite (32 minute)
- Direkte Instruksie (10 minute):
- Gebruik die plakkaat om die basiese tipes weerstoestande (sonnig, reënerig, winderig, bewolk) te bespreek.
-
Verduidelik hoe elke tipe weer ons daaglikse lewe beïnvloed (byvoorbeeld wat ons dra, wat ons buite doen).
-
Geleide Praktyk (10 minute):
- Deel die prente van verskillende weerstoestande uit en vra leerders om dit te identifiseer.
-
Laat leerders in groepe bespreek hoe hulle dag sou lyk in verskillende weerstoestande.
-
Onafhanklike Praktyk (12 minute):
- Laat elke leerder ‘n werkkaart voltooi waar hulle ‘n prentjie van die weer teken en iets oor hierdie weerstoestand skryf.
- Gebruik kleurpotlode om die prente in te kleur en die werkkaarte te voltooi.
Eindaktiwiteite (4 minute)
- Opsommingsaktiwiteit:
- Vra leerders om te deel wat hulle geleer het en nooi ‘n paar leerders om hulle prente en sentensies te wys.
- Afsluiting:
- Herhaal die hoofkonsepte van die les en gee ‘n eenvoudige huiswerkopdrag: vra die leerders om die weer vir die volgende dag by die huis te voorspel en op te neem.
Assessering en Begripskontroles:
- Waarneming van aktiewe deelname gedurende groepsbesprekings.
- Hersiening van leerders se werkkaarte om seker te maak hulle kan tipes weerstoestande korrek identifiseer en beskryf.
- Vrae en antwoorde tydens die opsommingsaktiwiteit om begrip te bevestig.
Differensiasiestrategieë vir Diverse Leerders:
- Gebruik eenvoudige, visuele hulpmiddels vir leerders wat ekstra ondersteuning benodig.
- Verskaf meer ingewikkelde vrae en uitdagende aktiwiteite vir vinniger leerders om dieper insig en verkenning aan te moedig.
- Pas aktiwiteite aan volgens leerders se individuele behoeftes en verskaf ekstra hulp waar nodig.
Onderwysnota’s:
- Maak seker al die visuele hulpmiddels is sigbaar vir alle leerders.
- Gebruik ‘n speelse benadering om belangstelling te verhoog en konsepte oor te dra, soos liedjies of rympies oor die weer.
- Wees voorbereid om leerders te ondersteun wat dalk sukkel met die identifisering van weerstoestande deur hulle individueel te help.
Deur die les te volg soos uiteengesit, behoort leerders ‘n stewige begrip van basiese weerstoestande te ontwikkel en hoe hierdie toestande hul daaglikse lewens beïnvloed.