Lesplan Titel:
Graad 1 Lewensvaardighede Lesplan: My Liggaam
Materiale Benodig:
– Prente/plakkate van die liggaam
– Skryfbehoeftes (kryte, potlode, papier)
– Papier vir elke leerder
– Houtblokke of klei vir praktiese aktiwiteite
– Groot spieël (indien moontlik)
– Tablet of rekenaar vir interaktiewe liggaamstoepassings
Leerdoelwitte:
– Verken en identifiseer die verskillende dele van die liggaam.
– Verstaan die basiese funksies van sekere liggaamdele.
– Ontwikkel ‘n positiewe selfbeeld en respek vir hul eie liggame.
– Gebruik aanwysings en koördinasie vir praktiese aktiwiteite.
Woordeskat:
1. Hoof – Die gedeelte van jou liggaam waar jou brein en gesig is.
2. Arm – ‘n Ledemaat wat gebruik word om voorwerpe op te tel en te draai.
3. Been – ‘n Ledemaat wat ons gebruik om te loop en hardloop.
4. Voet – Die onderkant van jou been, wat jou help om te staan en beweeg.
5. Hande – Die dele aan die einde van jou arms, wat jy gebruik om dinge te vat en aan te raak.
Vorige Kennis:
– Inleiding tot basiese selfhulpraktyke soos handewas en gesond eet.
– Eenvoudige oefeninge en aktiwiteite wat groot motoriese vaardighede bevorder.
Verwagte Uitdagings en Oplossings:
– Uitdaging: Leerders kan sukkel om selfbewustheid en liggaamsdele te identifiseer.
Oplossing: Gebruik groot prente/plakkate en laat leerders voor ‘n spieël staan om self te sien.
- Uitdaging: Onsekerheid oor die korrekte name van liggaamsdele.
Oplossing: Herhaal en gebruik fisiese aktiwiteite om die name te versterk.
Begin Aktiwiteite (10% van die tyd – 4 minute):
– Groet die klas en bespreek kortliks wat hulle vandag gaan leer.
– Wys vir die leerders ‘n plakkaat van die liggaam en vra hulle om sekere liggaamsdele aan te dui wat hulle reeds ken.
Middel Aktiwiteite (80% van die tyd – 32 minute):
1. Direkte Instruksie (10 minute):
– Wys na en benoem die verskillende liggaamsdele op die plakkaat.
– Verduidelik kortliks die funksie van elke liggaamsdeel wat bespreek word.
- Geleide Praktyk (10 minute):
- Laat leerders voor die spieël staan en wys na hul eie liggaamsdele soos wat jy die name roep.
-
Gebruik houtblokke of klei en vra hulle om hul eie eenvoudige liggaamsfiguur te bou.
-
Onafhanklike Praktyk (12 minute):
- Leerders teken hul eie liggaam op ‘n stuk papier en benoem die liggaamsdele wat hulle geleer het.
- Terwyl hulle teken, beweeg deur die klas en help waar nodig.
Eind Aktiwiteite (10% van die tyd – 4 minute):
– Laat leerders hul tekeninge aan mekaar wys en benoem die liggaamsdele vir die klas.
– Eindig met ‘n kort liedjie of rympie oor die liggaam om die konsepte te versterk.
Assessering en Begripskontrole:
– Vra leerders om individuele liggaamsdele te benoem gedurende die klas.
– Gebruik hul tekeninge as ‘n evaluering van hul begrip van liggaamsdele.
Differensiasie Strategieë vir Diverse Leerders:
– Verleen addisionele hulp aan leerders wat sukkel deur spesifieke een-tot-een verduidelikings.
– Bied uitdagende aktiwiteite soos komplekse liggaamsraaisels vir vinniger leerders.
Onderwysnotas:
– Hierdie les help om selfbeeld en persoonsbewustheid in leerders te versterk.
– Maak seker dat alle materiaal bruikbaar is vir leerders met enige gestremdhede, soos groot prente vir die siggestremde leerders.
– Wees geduldig en positief om ‘n ondersteunende leeromgewing te bevorder.